Renault Megane R.S. - test

Sportowa wersja renault megane R.S pojawiła się na rynku w 2004 roku. Dzięki swoim osiągom i dynamice jazdy, szybko znalazła spore grono zwolenników. Sprawdź, czy warto zainwestować w zakup modelu RS na rynku wtórnym, poznaj średnie wartości spalania i zobacz, który silnik wybrać.

Renault megane - jaki silnik wybrać?

Historia renault megane RS zaczyna się w roku 2004. Wówczas, konstruktorzy francuskiego giganta motoryzacyjnego udostępnili do seryjnej sprzedaży pierwszą usportowioną wersję popularnego megane. Pod maską auta pracował dwulitrowy silnik 16V o mocy 225 koni mechanicznych. Rok później na rynku pojawiło się renault megane RS F1 z silnikiem 2.0 16V generującym 230 KM. Obecna generacja samochodów wyposażona została w silnik o mniejszej pojemności (benzynowy 1.8 TCe 16V) z turbosprężarką ze zmienną geometrią i intercoolerem. Dzięki temu, może wygenerować aż 280 KM oraz 390 Nm momentu obrotowego. Niezależne testy pokazały, że auto wyposażone w taki motor rozpędza się do 100 km/h w 5,8 sekundy, co sprawia, że nowe megane RS jest znacznie szybsze niż captur czy clio.

Ile pali renault megane?

Dynamiczny, sportowy charakter jazdy przekłada się na zużycie paliwa. Wersje wyposażone w silnik 2.0 16V Turbo charakteryzowały się średnim zużyciem na poziomi 8,8 l/100 km, jednak warto przygotować się na większe zużycie, chcąc cieszyć się optymalną dynamiką jazdy. Znacznie większe spalanie generują jednostki 1.8 TCe. Przy dynamicznej jeździe zużycie na poziomie 15,5 litra na 100 km nie powinno dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę moc auta.

Jeśli chcesz kupić renault megane, który charakteryzuje się niższym zużyciem paliwa, nie jesteś skazany na usportowioną wersję RS. Masz do wyboru bogatą gamę jednostek benzynowych, od 1.4 (82 KM) do 2.0 (165 KM) lub wysokoprężnych – począwszy od 1.5 dCi (spalanie na poziomie 4,6 l/10 km), poprzez 1.9 dCi (5,6 l/100 km), aż po 2 litrowe jednostki o mocy 150 lub 173 KM ze spalaniem ok. 6,5 l/100 km (test w cyklu łączonym).

Renault megane – wyniki testu

Jeśli poszukujesz komfortowo wyposażonego, dobrze przemyślanego auta do jazdy miejskiej, ale jednocześnie preferujesz nieco mocniej wbić pedał gazu na trasie – renault megane RS to samochód dla Ciebie. Szeroki wybór dostępnych jednostek napędowych, niebanalna estetyka i wysoka jakość zastosowanych podzespołów robią naprawdę dobre wrażenie. Ogromne doświadczenie francuskich konstruktorów z sukcesami w sportach motorowych znalazło przełożenie na produkcję aut miejskich. Jazda megane RS to duża przyjemność, podobnie jak samo obcowanie z tym estetycznym i dobrze wyposażonym autem. 4 profile jazdy, zaawansowane opcje wspomagające prowadzenie auta i przyjemny pomruk silnika, gwarantują mnóstwo dodatkowych wrażeń. Z całą pewnością jest to propozycja godna Twojej uwagi, jeśli cenisz sobie niebanalny charakter sportowego coupe w przystępnej cenie.